Psychoedukacja

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia na świecie obchodzony jest Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To międzynarodowe święto ustanowione zostało w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej, czyli każdego z nas na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz potrzeby wprowadzenia  konkretnych działań, by te bariery likwidować. Najtrudniejsze nie jest jednak dostosowanie budynków, wyposażenie w odpowiedni sprzęt, zatrudnienie tłumaczy języka migowego, itd., ale eliminacja stereotypów, czyli błędnych przekonań i uprzedzeń wobec osób z dysfunkcjami.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

„Bądź z innej bajki” - kampania o bezpieczeństwie w sieci adresowana do rodziców

Kampania „Bądź z innej bajki” powstała, by zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów na temat zagrożeń, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie. Zagrożenia te mniejsze od tych w realnej rzeczywistości.  Internet do dla dzieci i młodzieży stanowi dziś atrakcyjne źródło rozrywki, zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie, kontaktów międzyludzkich. W gęstwienie informacji i obrazów młody człowiek napotka także treści, które są dla jego umysłu, rozwoju i serca niebezpieczne. A skoro Sieć to także zagrożenia, my dorośli powinniśmy wiedzieć na czym one polegają i jak sobie z nimi radzić.


W ramach kampanii powstały materiały - w formie animacji, które są doskonałym wstępem do rozmowy z dzieckiem o cyberzagrożeniach. Animacje oparte zostały na znanych baśniach,  dzięki czemu mogą zainteresować wszystkie pokolenia odbiorców.
Bajki uzupełnione są o dodatkowe materiały: podcast, w którym eksperci dzielą się sposobami radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami oraz broszurę z gotowymi do zastosowania poradami, którą można wydrukować i powiesić w domu.

Kampania „Bajki” realizowana jest  przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury - zwycięzcą konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.
Animacje, materiały i szczegóły kampanii znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki

„Zadbaj o dziecięcy mózg” - ZASADY EKRANOWE W DOMU

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem powstałym w ramach nowej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem: „Zadbaj o dziecięcy mózg” Jej celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów.

Czytaj więcej: „Zadbaj o dziecięcy mózg” - ZASADY EKRANOWE W DOMU

Elektroniczna książka o koronawirusie - pomóżmy dzieciom zrozumieć sytuację i czuć się bezpiecznie

Drodzy Rodzice, udostępniamy Wam elektroniczną książkę o koronawirusie, która – jak zaznaczają jej autorzy -  powstała z potrzeby serca i chęci pomocy (link do strony, skąd można pobrać publikację  poniżej). Jak słusznie zauważają autorzy: „Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika”.
Rodzicu, opiekunie sięgnij po książkę jeśli potrzebujesz wytłumaczyć dziecku w sposób zrozumiały, jasny i przede wszystkim spokojny czym jest pandemia, koronawirus i co robić, by się przed nim chronić.

Czytaj więcej: Elektroniczna książka o koronawirusie - pomóżmy dzieciom zrozumieć sytuację i czuć się bezpiecznie

20 przykazań Janusza Korczaka dla rodziców

W Międzynarodowym Dniu Dziecka warto wrócić do myśli pedagogicznych Janusza Korczakalekarza, pisarza, działacza społecznego, a nade wszystko oddanego dzieciom i badającego ich świat wychowawcę. Jak czytamy na stronie: miastodzieci.pl, niewątpliwie teorie Korczaka przez lata nie straciły na aktualności i są wyrazem jego głębokiej mądrości oraz miłości do dzieci.  
A oto „20 przykazań” pedagoga, które genialnie odzwierciedlają, jak poznawać i wychowywać dziecko, by wspomóc jego rozwój i kształcenie. Zachęcam Państwa do krótkiej lektury i chwili rodzicielskiej refleksji
https://miastodzieci.pl/czytelnia/20-przykazan-janusza-korczaka-dla-rodzicow/ 

Czytaj więcej: 20 przykazań Janusza Korczaka dla rodziców

 

Szukaj