Doradca zawodowy

Poznaj zawody, znajdź interesująca Cię szkołę ponadpodstawową

Drogi Uczniu, kolejne etapy kształcenia mają doprowadzić Cię do świadomego i trafnego wyboru wymarzonego zawodu. Dla jednych te poszukiwania i planowanie ścieżki edukacyjno - zawodowej jest proste. Wielu jednak wobec takiego wyzwania czuje się nieco zagubionymi w możliwościach rynku pracy. Jeśli uczęszczasz do klasy VII to warto zacząć intensywniej poznawać świat zawodów.

Czytaj więcej: Poznaj zawody, znajdź interesująca Cię szkołę ponadpodstawową

Kompetencje miekkie - jak je rozwijać?

łyszałeś już zapewne wielokrotnie, choćby na zajęciach doradztwa zawodowego, o tzw. kompetencjach miękkich. Są one coraz bardziej poszukiwane przez pracodawców, ale ich znaczenie warto odkryć już teraz. Dzięki nim skuteczniej radzimy sobie w różnych sytuacjach życiowych, tych związanych z nauką i pracą także.
W odróżnieniu od umiejętności twardych, umiejętności miękkie nie są mierzalne.   Dlaczego? Ponieważ są to cechy oraz umiejętności społeczne, które warunkują to, jak się zachowujesz, integrujesz z innymi ludźmi czy też organizujesz swoje działania. To nasze zdolności osobiste, kompetencje interpersonalne.

Czytaj więcej: Kompetencje miekkie - jak je rozwijać?

Informacja dotycząca badań lekarskich - kandydaci do szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodach

Drodzy ósmoklasiści, Ci spośród Was, którzy chcą kontynuować naukę w szkołach kształcących w zawodach (szkoła branżowa, technikum) mają obowiązek przedłożyć zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w danym zawodzie.
Dla naszego powiatu miejscem przeprowadzania takich badań jest SPZOZ w Kraśniku , Al. Niepodległości 25.

Czytaj więcej: Informacja dotycząca badań lekarskich - kandydaci do szkół ponadpodstawowych kształcących w...

Konkurs literacko - plastyczny - dodatkowe punkty przy rekrutacji

Drodzy Uczniowie, kolejny raz zachęcam Was, byście aktywnie przygotowywali się do przejścia na kolejny etap edukacji i skorzystać z różnorodnych propozycji szkół ponadpodstawowych. Niektóre z nich dotyczą organizacji konkursów, dzięki którym nie tylko można sprawdzić swoja i wiedzę, umiejętności, rozwinąć się twórczo, ale także zdobyć dodatkowe punkty przy rekrutacji. Oto jedna z propozycji dla tych, spośród Was, którzy myślą o edukacji z Collegium Gostomianum  -  LO nr 1 w Sandomierzu.

Czytaj więcej: Konkurs literacko - plastyczny - dodatkowe punkty przy rekrutacji

Informator o szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, Kuratorium Oświaty w Lublinie udostępniło wirtualny informator o szkołach ponadpodstawowych w województwie lubelskim. W bardzo prosty i czytelny sposób można w nim znaleźć wykaz szkół, które kształcą w danym zawodzie. Możemy odszukać interesujący nas typ szkoły (LO, technikum, SzB I st.) z uwzględnieniem preferowanych języków obcych. Wyszukiwarka umożliwia dostęp do danych kontaktowych, w tym adresów stron www interesujących nas placówek publicznych i niepublicznych w konkretnych powiatach.

Czytaj więcej: Informator o szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

 

Szukaj